Kategorie
Uncategorized

Przegląd płaszczy męskich

Płaszcz kiedyś

Sprawdzone wierzchnie okrycie dla ochrony przed zimnem i wilgocią to z pewnością płaszcz. Zaledwie kilkaset lat temu okrycie wierzchnie miało postać peleryny lub narzuty, dopiero w XVII premierę miał płaszcz. Za jego początki można uznać płaszcz jeździecki oraz praktyczny strój piechoty i kawalerii. Wełniany płaszcz zmieniał się w ciągu następnych 12 lat. W stanach zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej płaszcz wzbogacił się o zamknięty kołnierz i narzutę na ramiona. Złoty wiek męskich płaszczy to druga połowa XIX wieku, do dziś wiele z nich ma nazwiska brytyjskich arystokratów oraz skojarzonych z nimi miejsc. Są to między innymi raglan – mniej oficjalny płaszcz z wydłużonym rękawem pozbawionym szwu na ramieniu, dyplomatka – lekko dopasowany płaszcz, występuje w wersji jednorzędowej jak i dwurzędowej oraz ulster – długi, dwurzędowy płaszcz z dużym, rozkładanym kołnierzem i pasem na plecach.Siły zbrojne pozostawiły nam niezmienne wzorce okryć wierzchnich. Jest to trencz – przeciwdeszczowy płaszcz Armii Brytyjskiej, teraz to ponadczasowy klasyk. Z kolei marynarka wojenna spopularyzowała dwa płaszcze pierwszy to budrysówka – płaszcz z kapturem, skórzanymi pętelkami i drewnianymi kołeczkami zamiast guzików. Drugi to bosmanka – dwurzędowy płaszcz z granatowej wełny. Prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie model odzieży wierzchniej do użytku codziennego to parka. Pierwotnie służyła do spływów i polowań, bo była odporna na wiatr i wilgoć. Tą kurtkę nosili narciarze w czasach kryzysu. W 1936 Eddie Bauer specjalista od sprzętu sportowego wymyślił lekką, pikowaną oraz ocieploną puchem parkę. W latach pięćdziesiątych armia amerykańska wprowadziłą wersję ortalionową z kapturem.

Wykaz klasycznych modeli

Dyplomatka (Chesterfield)
To model płaszcza sięgający do kolan, zapinany na jeden rząd guzików. To fason dopasowany, przylegający do sylwetki. Wykonany z dobrej jakości wełny lub kaszmiru. Jego cechą charakterystyczną jest ozdobny filc lub aksamit pod kołnierzem. Dyplomatka to najbardziej oficjalny płaszcz męski, jednak w zależności od koloru można wykorzystać go także w stylizacjach casualowych. Najbardziej klasyczne kolory to szarość, granat i czerń. Kolor beżowy i piaskowy polecany jest na okres jesieni lub wiosny. Dyplomatkę zapina się jak marynarkę – ostatni guzik powinien być odpięty.

Budrysówka (Duffle coat)
Ten model okrycia ma militarne korzenie. Fason został uszyty na specjalne zamówienie Królewskiej Marynarki Wojennej. Swoją popularność zyskał dzięki wprowadzeniu do detalicznej sprzedaży wojskowych nadwyżek. Cechą charakterystyczną jest zapięcie na cztery grube, drewniane kołki oraz obszerny kaptur, pod który można włożyć czapkę. Budrysówka wykonana jest zazwyczaj z wełny o grubej gramaturze, występuje w ciemnych odcieniach granatu oraz czerni. Spotykane są również modele w szarości oraz beżu. To okrycie półformalne, nie poleca się zakładać go do eleganckiego garnituru, pasuje bardziej do casualowych stylizacji. To ponadczasowy i bardzo uniwersalny model.
Bosmanka (Pea Coat)
Swój rodowód zawdzięcza europejskim marynarzom, a jej historia sięga XVIII wieku. Bosmanka to model, który znajduje się w ofercie każdej prestiżowej marki na świecie. Charakteryzuje się dwurzędowością oraz dużymi, drewnianymi guzikami i szerokimi klapami.Posiada krój zbliżony do kurtki, jednak ze względu na tkaninę (wełnę) jest zaliczana do płaszczy. Pasuje zarówno do eleganckich stylizacji, jak i zestawiana jest z jeansami lub chinosami. To model, który powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny.
Trencz
Płaszcz wybierany przez mężczyzn w okresie przejściowym jesiennym lub jako alternatywa dla grubych płaszczy. Swój rodowód zawdzięcza brytyjskiej armii, która w latach 50-tych zakupiła ogromną ilość dla swoich żołnierzy. Oryginalny trencz charakteryzuje się lekkością oraz nieprzemakalna tkaniną gabardyną, którą wynalazł dom mody Burberry. W dzisiejszym przemyśle modowym do produkcji wykorzystuje się gęsto tkaną bawełnę. Model polecany wysokim i szczupłym mężczyznom. Trencz można zestawić również w casualowych stylizacjach z chinosami i z dzianiną. Klasyczny trencz nie zapina się na klamrę, jedynie zawiązuje pasek na węzeł.
Prochowiec
To lekkiej okrycie wierzchnie, które charakteryzuje się nieprzemakalną tkaniną oraz zakrytą listwą guzikową. Fason bardzo prosty w swojej budowie, posiadający dwie kieszenie oraz kołnierz, podobny do tego, który występuje w koszulach. Model idealny do wykorzystania w okresie przejściowym w zestawie z garniturem lub marynarką.
Płaszcz tweedowy

Tweed to inaczej “duży materiał”. Do szycia zimowych płaszczy tweedowych wykorzystuje się twardą i grubą wełnę, nie przepuszczającą wilgoci i wiatru. Taki materiał to tweed. Tkanina z przędzy luźno skręconej, miękka, sploty skośne, barwnie tkana, odznaczająca się dużą wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych. Męski tweedowy płaszcz jest bardziej surowy w swoim wyglądzie co dodaje prawdziwej elegancji. Charakterystyczny dla angielskiego stylu. Jest jednorzędowy, na ogół kończy się nad kolanem.